Nätverksfrukost 27 maj
Framtidens CFO inom handel
med Ekonompodden och Zenvise
Anmäl dig här
Hur gör du som CFO/ekonomichef skillnad i en bransch präglad av snabba förändringar, pressade marginaler och ökade kundkrav?
Välkommen till nätverksfrukost för CFO/ekonomichef inom handel med fokus på framtidens ekonomifunktion. Hur förhåller man sig till förändringar samtidigt som man säkerställer lönsamhet, i en bransch där marginaler krymper, kundkrav ökar och tempot accelererar?
Under detta frukostnätverk får du:
- Träffa andra i din roll och bransch och diskutera utmaningar och framgångar.
- Keynote med spaningar och insikter om ekonomifunktionens framtid.
- Rundabordssamtal med fokus på hur man styr för lönsamhet idag och CFO/ekonomichefens roll i framtidens handelsverksamhet
När: Den 27:e maj klockan 08:30-10:00
Var: Exsitec, Sveavägen 159, 113 46 Stockholm
Keynote
Framtidens CFO/Ekonomichef
Martin M Eriksson & Christoffer Mattsson, grundare Ekonompodden och Zenvise
Med bred erfarenhet inom ekonomi och finans bjuder vår partner Zenvise på aktuella spaningar, konkreta exempel och reflektioner kring hur CFO/ekonomichefsrollen förändras och vilka förmågor som kommer att krävas i framtidens ekonomifunktion.
Zenvise samlar ledande konsulter inom finance som erbjuder strategisk rådgivning, specialistkompetens och interimslösningar för att stötta kunder genom hela resan mot future finance.
Agenda
08.30-08.45 Frukost
Vi bjuder på frukost som serveras mellan 8.30 -08.45