AI i Microsoft Fabric: vad det betyder för dig som CFO
Innehåll
AI i Microsoft Fabric
Under 2026 har Microsofts AI-agenter i Fabric (Fabric Data Agents) fått stöd för att kopplas direkt till Microsoft 365 Copilot och styras via applikationer snarare än enskilda användarkonton. Det låter tekniskt, men effekten är enkel: svar på ekonomifrågor kan nås snabbare, med bättre spårbarhet, utan att någon behöver bygga en ny rapport för varje fråga.
Från rapport till svar på sekunder
I dag går de flesta frågor från ledningen samma väg: en fråga till BI- eller ekonomiteamet, en rapport byggs eller uppdateras, ett svar levereras, oftast dagar senare. Med en AI-agent i Fabric kan samma fråga, till exempel hur likviditeten ser ut nästa kvartal eller vilken kostnadspost som drivit avvikelsen i månaden, besvaras direkt mot er data, på vanlig svenska.
Det ersätter inte ekonomifunktionens analys, men det tar bort väntetiden för de frågor som annars skulle ta upp tid från faktisk uppföljning.
Bättre kontroll, inte mindre
Den rimliga oron från er sida är sannolikt inte tekniken, utan kontrollen. Vem får fråga vad, och går det att lita på svaret?
Det är precis det Fabrics senaste uppdatering adresserar. Stödet för tjänsteidentiteter (service principals) innebär att en AI-agent autentiseras via en styrd applikation, inte via en enskild persons inloggning. I praktiken: samma typ av spårbarhet och åtkomstkontroll ni redan kräver av era ekonomisystem, tillämpad på AI-lagret ovanpå datan.
Snabbare bokslut, mer träffsäkra prognoser
Två av de områden där vi ser mest konkret nytta för ekonomifunktioner:
- Bokslut och rapportering. När avvikelser flaggas löpande istället för att upptäckas vid månadens slut, minskar tiden som går åt till att leta efter förklaringar i efterhand.
- Budget och prognos. Fabrics AI-verktyg för dataanalys bygger vidare på samma data som ligger till grund för budgeten, vilket gör det enklare att uppdatera prognoser löpande istället för kvartalsvis.
Ingen av dessa effekter kräver att ni byter plattform. Om ni redan har Power BI eller Fabric på plats handlar det om att aktivera ett lager ovanpå det ni redan har.
Frågor att ställa innan ni skalar upp
Innan AI-agenter når fler i organisationen än BI-teamet, är det värt att ha svar på:
- Håller den underliggande datan tillräcklig kvalitet för att svaren ska gå att lita på rakt av?
- Vem äger besluten om vilka som får ställa vilka frågor, och mot vilken data?
- Hur ser kostnaden ut i er nuvarande licensnivå, jämfört med vad ni redan betalar för Power BI eller Fabric?
Det är frågor vi går igenom tillsammans med ekonomichefer innan vi rekommenderar att skala upp, inte efter.
Vanliga frågor
Ersätter AI-agenter i Fabric vår BI-funktion?
Nej. De tar bort väntetiden för enklare frågor, men analys, tolkning och beslutsunderlag är fortsatt en uppgift för era ekonomi- och BI-team.
Är det säkert att låta fler i ledningen ställa frågor direkt till datan?
Med rätt uppsättning, ja. Stödet för tjänsteidentiteter gör det möjligt att styra och spåra vem som frågar vad, på samma sätt som ni redan gör i era ekonomisystem.
Kräver det att vi byter från Power BI till fullständig Microsoft Fabric?
Nej. Power BI fungerar både fristående och som en del av Fabric, så en befintlig investering är en grund att bygga vidare på snarare än något att byta ut.
Vad bör vi göra innan vi låter fler använda det här?
Säkerställ datakvalitet, definiera vem som äger åtkomstbeslut, och räkna på kostnaden i er nuvarande licensnivå innan ni skalar upp till fler användare.
Vill du veta vad det innebär för er ekonomifunktion?
Vi på Exsitec svarar gärna på frågor om vad AI i Microsoft Fabric skulle betyda för er rapportering, era bokslut och er prognosprocess. Läs mer om digitalisering för CFO:er eller om Microsoft Fabric.
AI i Microsoft Fabric: vad det betyder för dig som CFO
Fabrics AI-agenter kan ge svar på ekonomifrågor direkt, utan att vänta på BI-teamet. Läs vad det innebär för kontroll,...
Informatica eller Qlik Talend Cloud?
För företag som vill modernisera sin datastack, minska komplexitet och skapa en mer agil miljö för integration och...
Varken hackat eller malet - Säkra din BI
Skydda din BI-miljö med rätt patchning, åtkomstkontroll och säkra anslutningar. Lär dig hur du minimerar risker i Qlik.
5 anledningar till varför ni bör byta ut Excel till OneStop Reporting
Vi har listat fem fördelar med OneStop Reporting, och varför ni bör överväga att byta ut Excel till OSR för att ta er...